Pożar dużej pryzmy słomy w miejscowości Wołodź

W nocy z 17 na 18 sierpnia 16 zastępów krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego gasiło pożar dużej pryzmy słomy w Wołodzi, niedaleko Siedlisk.
Informacja o pożarze wpłynęła do KP PSP w Brzozowie o godz. 21.46.

W momencie, gdy na miejsce przyjechali strażacy, ogniem objęta była duża pryzma kostek słomy o wymiarach ok. 22 m długości, 5 m szerokości i 5 m wysokości.

Jednostki zabezpieczyły miejsce zdarzenia i podały cztery prądy wody w natarciu. Kolejne dojeżdżające zastępy zorganizowały punkty czerpania wody na rzece San i żwirowni oraz zapewniły dowożenie wody do pożaru. Pożar zagrażał pobliskiej linii wysokiego napięcia, dlatego zadysponowano zapas wody w cysternie z Sanoka, aby zapewnić ciągłość i dużą intensywność podawania środka gaśniczego. Na powierzchnię 300m2 pożaru podano przeszło 200m3 wody z dodatkiem środka pianotwórczego. Obecny na miejscu akcji zastępca komendanta PSP w Brzozowie w porozumieniu z lokalnym samorządem gminnym zorganizował i uzgodnił użycie koparek firm zewnętrznych, które zdecydowanie skróciły czas działań gaśniczych. Rano następnego dnia ok. godz. 7.00, po zalaniu wodą wszystkich źródeł ognia zakończono działania gaśnicze.

Działania ratowniczo-gaśnicze były długotrwałe i trwały blisko 10 godzin a brało w nich udział 5 zastępów z JRG ( Brzozów i Sanok), 11 zastępów z OSP. Łącznie 66 strażaków.

Opracowanie: mł. bryg. Bogdan Biedka, KP PSP w Brzozowie
Zdjęcia: KP PSP w Brzozowie