Letnie doskonalenie podkarpackich strażaków-płetwonurków

Od 1 lipca do 17 sierpnia Ośrodek Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie zrealizował doskonalenie zawodowe dla Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Rzeszów 4” i „Sanok” na Poligonie szkoleń wodnych w miejscowości Polańczyk nad Jeziorem Solińskim.

Głównym celem doskonalenia zawodowego było podniesienie umiejętności praktycznych strażaków-nurków podczas wykonywania prac podwodnych z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu będącego na wyposażeniu grup.

Zajęcia praktyczne odbywały się na Jeziorze Solińskim i zostały prowadzone przez nurków instruktorów oraz nurków kierujących pracami podwodnymi.
W doskonaleniu zawodowym udział wzięło  69 funkcjonariuszy z kwalifikacjami nurkowymi MSWiA. Doskonalenie realizowane było w czterech dwunastodniowych cyklach i obejmowało zagadnienia związane z:
1. Ratownictwem w zakresie specjalistycznym oraz prowadzeniem prac podwodnych w nieznanym terenie – jezioro (bezpieczeństwo nurkowania, nurkowanie z asekuracją).
2. Poszukiwaniem obiektów pod wodą z wykorzystaniem różnych technik i łączności.
3. Ratownictwem osób tonących z wykorzystaniem sprzętu i technik wykorzystywanych w ratownictwie wodnym.

W ramach współpracy z Bieszczadzkim WOPR pełniono codzienne wspólne dyżury nurkowe z ratownikami wodnymi i medycznymi w celu poprawienia bezpieczeństwa osób przebywających nad Jeziorem Solińskim. W ramach pełnionych dyżurów przez 4 osobowe zespoły nurkowe przeprowadzono 1 akcję ratowniczą związaną z poszukiwaniem i wydobyciem osoby spod wody.

Dodatkowo, dzięki uprzejmości firmy OceanTech, przeprowadzono pokazy sprzętu do ratownictwa wodnego w zakresie podstawowym oraz zorganizowano prezentację i zajęcia praktyczne z zakresu pracy w systemach do nurkowania w obiegu zamkniętym (Rebreather).

W doskonaleniu zawodowym uczestniczył również zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Daniel Dryniak oraz wojewódzki koordynator PSP ds. ratownictwa wodnego – st. kpt. Piotr Flejszar.

Opracowanie: st. kpt. Piotr Flejszar, wojewódzki koordynator PSP ds. ratownictwa wodnego, dowódca SGRWN „Solina”
Zdjęcia:  Kamil Zieliński – Alchemy Of Light – http://alchemiaswiatla.com