Strażacy uratowali konia

29 kwietnia br. o godzinie 17.22 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Brzozowie wpłynęło zgłoszenie o koniu, który wpadł do piwnicy domu w Hłudnie.
Do niecodziennego zdarzenia zadysponowano zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KP PSP z Brzozowa i Ochotniczej Straży Pożarnej w Hłudnie.

Pierwsza na miejsce zdarzenia dotarła jednostka OSP w Hłudnie, która zabezpieczyła miejsce zdarzenia. Zwierzę leżało w niewielkiej piwnicy o wysokości zaledwie 1,4 m. Koń wpadł tam przez istniejący mały otwór w żelbetowym stropie nad podpiwniczeniem.

Kierujący działaniami podjął decyzję o powiększeniu istniejącego otworu w żelbetowym stropie piwnicy i wyciągnięciu zwierzęcia na zewnątrz. Strażacy przy pomocy pił do betonu i stali, młotów elektrycznych powiększyli istniejący otwór i przygotowali punkt mocowania dla wciągarki.

Po dojeździe zadysponowanej Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego „Krosno” ratownicy za pomocą pasów transportowych, wciągarki łańcuchowej wyciągnęli zwierzę z piwnicy i wyprowadzili na zewnątrz domu. Koń nie doznał większych obrażeń i o własnych siłach został zaprowadzony do pobliskiej stajni. 

Trudne i długotrwałe działania ratownicze trwały przeszło 8 godzin, a brało w nich udział 22 strażaków z krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego: KP PSP Brzozów, KM PSP Krosno i OSP Hłudno.

Opracowanie: mł. bryg. Bogdan Biedka, KP PSP w Brzozowie
Zdjęcia: kpt. Dawid Nowak, KP PSP w Brzozowie