Lubaczowscy strażacy z wizytą w szkołach

24 października strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie uczestniczyli w praktycznym sprawdzeniu organizacji oraz warunków ewakuacji z obiektów Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie. Pod nadzorem kierownictwa szkół i czujnym okiem strażaków umiejętność ewakuacji przećwiczyło łącznie 594 osoby.

25 października strażacy odwiedzili uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 2 im. Obrońców Lubaczowa. Spotkanie w ramach akcji prewencyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo” dotyczyło służby i pracy strażaka. Uczniowie poznali podstawowe zasady bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożeń, odpowiedniego zachowania się w szkole i miejscu zamieszkania. Dzieciom przypomniano o obowiązującym numerze alarmowym 112 oraz sposobach powiadamiania i alarmowania służb ratunkowych.

Uczniom bardzo dużo radości sprawiły pokazy sprzętu znajdującego się na wyposażeniu samochodu strażackiego, umundurowania oraz założenie hełmu. Niemałym wyzwaniem było zwinięcie węża, do którego ustawiła się długa ilość chętnych. Światła oraz dźwięk syren alarmowych samochodu pożarniczego nie tylko spodobały się najmłodszym uczestnikom, ale były okazją do przypomnienia o obowiązku ustąpienia pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym.

W związku z okresem grzewczym w mieszkaniach i domach jednorodzinnych strażacy w ramach kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” zwrócili uwagę na zagrożenie związane z tlenkiem węgla. Strażacy rekomendowali zaopatrzenie się w czujki tlenku węgla i czujki dymu.

W spotkaniu uczestniczyło 173 dzieci oraz 13 opiekunów.

Opracował:  kpt. Wojciech Wus, KP PSP Lubaczów
Zdjęcia: KP PSP Lubaczów