Spotkanie ze strażakami – medalistami mistrzostw świata

W środę, 11 września w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste spotkanie ze strażakami – medalistami XVIII Mistrzostw Świata Policjantów i Strażaków „WORLD POLICE&FIRE GAMES 2019”.

Podkarpaccy strażacy czterokrotnie stawali na mistrzowskim podium. Z tej okazji odebrali gratulacje oraz podziękowania za godne reprezentowanie kraju i województwa.
W spotkaniu uczestniczyli: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec oraz prezes Sportowego Klubu Pożarniczego „Strażak” w Rzeszowie st. bryg. Krzysztof Filip.

Mistrzostwa zostały rozegrane w dniach od 8 – 18 sierpnia 2019 r. w Chengdu (Chiny). Wystartowało w nich 10 tys. zawodników z 79 państw.

Polskę i województwo podkarpackie reprezentowali strażacy ze Sportowego Klubu Pożarniczego „Strażak”: st. kpt. Andrzej Szpunar, mł. asp. Robert Kubit, sekc. Mateusz Telesz.

W biegu na dystansie półmaratońskim Andrzej Szpunar stanął na trzecim miejscu podium, zdobywając brązowy medal w kategorii 40+ oraz zajął 6 miejsce w kategorii OPEN. W klasyfikacji drużynowej tej konkurencji nasi reprezentanci uplasowali się na trzecim miejscu, zdobywając brązowy medal.

W biegu przełajowym Cross Country na dystansie 10 km na pierwszym stopniu podium, zdobywając złoty medal w kategorii 40+ stanął Andrzej Szpunar. W klasyfikacji drużynowej podkarpaccy strażacy uplasowali się na drugim miejscu, zdobywając srebrny medal w kategorii 30+.

Reprezentacja SKP „Strażak” – PSP Podkarpacie:

  • st. kpt. Andrzej Szpunar pełni służbę w Komendzie Miejskiej PSP w Rzeszowie – dwukrotnie srebrny medalista indywidualnie oraz srebrny i brązowy medalista drużynowo XVII Mistrzostw Świata Strażaków „WORLD POLICE&FIRE GAMES 2017” w Los Angeles w 2017 r., dwukrotnie złoty medalista indywidualnie XIII Mistrzostw Świata Policjantów i Strażaków „WORLD FIREFIGHTERS GAMES 2018” w CHUNGJU w 2018 r., dwukrotnie srebrny medalista indywidualnie oraz złoty i srebrny medalista drużynowo VII Mistrzostw Europy Policjantów i Strażaków „EUROPEN POLICE&FIRE GAMES 2018” na Gibraltar w 2018 r., trzykrotnie złoty medalista (drużynowo i indywidualnie ) XV, XVI i XVIII Mistrzostw Europy Strażaków w Biegach Ulicznych – FELTRE 2015 r., 2016 r., 2017 i 2018 r., najszybszy zawodnik indywidualnie w kategorii 40+ oraz drużynowo w Mistrzostwach Strażaków w Biegach Przełajowych w Paryżu w roku 2016, 2017 i 2018 wielokrotny indywidualny i drużynowy złoty, srebrny i brązowy medalista Mistrzostw Polski Strażaków PSP w Biegach Długodystansowych, zwycięzca cyklu biegów w klasyfikacji generalnej o Puchar Komendanta Głównego PSP w Biegach w 2018 roku.
  • sekc. Mateusz Telesz pełni służbę w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie – srebrny i brązowy medalista drużynowo XVII Mistrzostw Świata Policjantów i Strażaków „WORLD POLICE&FIRE GAMES 2017” w Los Angeles w 2017 r., brązowy medalista drużynowo Mistrzostw Polski Strażaków PSP w Biegach Długodystansowych w 2016 r., trzeci zawodnik klasyfikacji generalnej mężczyzn do lat 29 w Pucharze Polski w Biegach o Puchar Komendanta Głównego PSP w 2016 r.
  • mł. asp. Robert Kubit pełni służbę w Komendzie Miejskiej PSP w Krośnie – dwukrotnie srebrny medalista indywidualnie XIII Mistrzostw Świata Policjantów i Strażaków „WORLD FIREFIGHTERS GAMES 2018” w CHUNGJU w 2018 r., złoty i srebrny medalista drużynowo VII Mistrzostw Europy Policjantów i Strażaków „EUROPEN POLICE&FIRE GAMES 2018” na Gibraltar w 2018 r., złoty, srebrny i brązowy medalista drużynowo Mistrzostw Polski Strażaków PSP w Biegach Długodystansowych w roku 2014, 2015, 2016, 2018,  trzeci w kategorii OPEN oraz pierwszy w kategorii M30 w Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego Strażaków PSP w Krempnej w 2017 r., drugi w Biegu Niepodległości na 7 km rywalizując o Puchar Przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Region Krosno, trzeci w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w biegach długodystansowych w Zręcinie na 8 km w 2018 r., pierwszy w biegu Tropem Wilczym w Strzyżowie na 6 km w 2018 r.

Opracowanie oraz zdjęcia: mł. bryg. Marcin Betleja, KW PSP w Rzeszowie