Mistrzostwa Europy Strażaków w Biegu Ulicznym

Sukcesem polskich strażaków zakończyły się 19. Mistrzostwa Europy Strażaków w Biegu Ulicznym, przeprowadzone 31 sierpnia br. we włoskim Feltre.

Reprezentacja Polski wystartowała w nw. składzie:

  1. kpt. Andrzej Szpunar, KM PSP Rzeszów,
  2. mł. kpt. Damian Glapiak, KP PSP Wolsztyn,
  3. Maciej Dawidziuk, KM PSP Jelenia Góra,
  4. mł. asp. Bartłomiej Przedwojewski, KM PSP Wrocław,
  5. mł. ogn. Łukasz Świesiulski, KP PSP Garwolin,
  6. sekc. Łukasz Banaszewski, KM PSP Grudziądz.

Ponad 150 strażaków, którzy tego dnia stawili się na linii startu, musiało zmierzyć się z trudną, 10-kilometrową trasą Mistrzostw, która została poprowadzona wąskimi i krętymi uliczkami malowniczego miasteczka, położonego we włoskich Dolomitach. Duże opady deszczu przed biegiem, spowodowały znaczny spadek temperatury, co niewątpliwie korzystnie wpłynęło na dyspozycję polskich strażaków, nieprzyzwyczajonych do upałów panujących w tym okresie na południu Europy.

Linię mety jako pierwszy, z czasem 32:06, minął prowadzący od początku nasz specjalista od biegów górskich – Bartłomiej Przedwojewski. Do dużego worka swoich sukcesów (m.in. wygrana w finale zeszłorocznego cyklu Golden Trail World Series w RPA, podium na tegorocznych zawodach tego cyklu w Hiszpanii i Francji), Bartek dorzucił tytuł Indywidualnego Mistrza Europy Strażaków. Na drugim stopniu podium stanął reprezentant Gospodarzy – Luca Cagnati, strażak z Belluno. Walka o brązowy medal toczyła się pomiędzy polskimi strażakami, a zwycięsko wyszedł z niej Damian Glapiak, wyprzedzając w końcówce biegu Łukasza Świesiulskiego.

Dzięki znakomitym, indywidualnym wynikom nasi strażacy wywalczyli zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej, broniąc zeszłorocznego tytułu Drużynowego Mistrza Europy Strażaków.

Miejsca pozostałych Polaków w klasyfikacji generalnej:

5. Andrzej Szpunar,
7. Łukasz Banaszewski (drugie miejsce w kategorii wiekowej M18),
9. Maciej Dawidziuk (zwyciężył w kategorii wiekowej M40).

Tradycyjnie już strażackie Mistrzostwa Europy są jednym z punktów odbywającego się w tym terminie biegowego święta – Giro Delle Mura. Do Feltre w ten weekend zawitało kilkuset biegaczy, rywalizujących w różnych formułach i na różnych dystansach, co sprawiło, że to włoskie miasteczko stało się na kilkanaście godzin sportową stolicą regionu.

Podczas oficjalnego zakończenia członkowie naszej reprezentacji, oprócz wyróżnień indywidualnych, odebrali przechodnie trofeum, ufundowane przez organizatora Mistrzostw – Girolamo Bentivoglio, Komendanta Straży Pożarnej prowincji Belluno.

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Szymon Ławecki (Biuro Szkolenia KG PSP)