Uroczysty apel z okazji zakończenia służby komendanta powiatowego PSP w Mielcu

25 lipca odbyło się uroczyste zdanie obowiązków komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu st. bryg. Stanisława Rączki.

Pożegnanie komendanta powiatowego zorganizowane zostało na placu jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 2 w Mielcu w formie uroczystego apelu. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku, który odebrał zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Andrzej Marczenia, po czym odegrano hymn  i podniesiono flagę państwową. Oprócz zgromadzonych gości i funkcjonariuszy komendanta pożegnała kompania honorowa i sztandar mieleckiej komendy.

Po powitaniu przybyłych na uroczystość gości, wszyscy zebrani mieli okazję poznać przebieg 30 lat służby st. bryg. Stanisława Rączki – od 1987 r., kiedy podjął  studia w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie jako podchorąży, aż do powołania na stanowisko komendanta powiatowego komendy powiatowej PSP w Mielcu. Osiągnięcia i przebieg służby komendanta zmieszczono w tym miejscu.

Podczas uroczystości szef mieleckich strażaków powiedział m.in. „Objęcie funkcji komendanta było dla mnie największym wyzwaniem i ukoronowaniem pracy. Jestem dumny z tego, że przez przeszło 30 lat mogłem nosić granatowy mundur i przekonany, że praca zawodowa była przygodą mojego życia” – mówił st. bryg. Stanisław Rączka, dziękując wszystkim osobom, z którymi współpracował na przestrzeni lat.

Pożegnanie komendanta poprzedziło odczytanie decyzji komendanta głównego o odwołaniu ze stanowiska komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu. St. bryg. Stanisław Rączka po przeszło czterech latach kierowania mielecką komendą pożegnał się ze sztandarem komendy powiatowej PSP w Mielcu i złożył meldunek o zdaniu obowiązków zastępcy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego bryg. Andrzejowi Marczeni.

Częścią czwartkowej uroczystości było również odczytanie decyzji podkarpackiego komendanta wojewódzkiego o powierzeniu obowiązków komendanta powiatowego dotychczasowemu zastępcy komendanta powiatowego PSP mł. bryg. Łukaszowi Kapinosowi. Przyjmując obowiązki komendanta mł. bryg. Łukasz Kapinos dziękował serdecznie poprzednikowi m.in. za doświadczenie i naukę, jaką przy jego boku miał możliwość nabyć. Decyzję wręczył funkcjonariuszowi bryg. Andrzej Marczenia.

W dalszej części uroczystego apelu głos zabrali licznie zgromadzeni goście, którzy w gorących słowach dziękowali dotychczasowemu komendantowi powiatowemu, podkreślali jego profesjonalizm i osiągnięcia oraz złożyli najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności. Życzenia i podziękowania były pełne  wzruszeń i wspomnień.

Na koniec, odchodzący komendant w swoim przemówieniu podziękował wszystkim osobom, które napotkał na swojej drodze zawodowej. Podziękował za życzliwość, pomoc i zrozumienie. Szczególne słowa podziękowania skierował do obecnych współpracowników: funkcjonariuszy i pracowników cywilnych mieleckiej komendy.

W podziękowaniu za zasługi, w trakcie uroczystości st. bryg. Stanisław Rączka został wyróżniony „Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza”. Wyróżnienie to w imieniu zarządu głównego ZOSP RP wręczył prezes zarządu oddziału powiatowego ZOSP dh Franciszek Augustyn.

Apel zakończył się złożeniem meldunku zastępcy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego bryg. Andrzejowi Marczeni.

Opracowanie: mł. bryg. Wojciech Kopacz, KP PSP w Mielcu;
Zdjęcia: mł. ogn. Tomasz Rysiewicz, KP PSP w Mielcu.