I Podkarpacka Rowerowa Pielgrzymka Strażaków

W dniach od 7 do 9 czerwca 2019 r. odbyła się pod patronatem honorowym podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP nadbryg. Andrzeja Babca oraz kapelana krajowego strażaków ks. st. bryg. dr. Jana Krynickiego „I Podkarpacka Rowerowa Pielgrzymka Strażaków” – na trasie Rzeszów – Nowa Słupia (Święty Krzyż) – Kałków – Sandomierz – Rzeszów.
W rolę współorganizatora projektu rowerowej pielgrzymki włączył się również Sportowy Klub Pożarniczy „Strażak” w Rzeszowie w ramach dziękczynienia za dotychczasową działalność na rzecz wspierania i rozwoju kultury fizycznej i sportu w ramach obchodzonego w tym roku jubileuszu 20-lecie swojej działalności.

Pierwszym punktem rozpoczynającym pielgrzymkę była odprawiona za wszystkich pielgrzymów Msza Święta w Kościele pw. bł. Karoliny Kózki pod przewodnictwem kapelana wojewódzkiego strażaków ks. Pawła Samborskiego. Po otrzymanym błogosławieństwie pielgrzymi wyruszyli w najdłuższy jak się później okazało bo ponad 160 km odcinek trzydniowej pielgrzymki rowerowej docierając do miejscowości Huta Szklana.

Drugi dzień rozpoczął się pokonaniem ok. 4 km wzniesienia docierając na Łysą Górę do Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, w którym odprawiona została w intencji pielgrzymujących Msza Święta pod przewodnictwem ks. Pawła Samborskiego. Pozostawiając prośby i osobiste intencje pielgrzymi wyruszyli w kolejny etap rowerowej pielgrzymki, tym razem kierując się w kierunku Sandomierza oraz miejscowości Kałków-Godów gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski, Pani Ziemi Świętokrzyskiej.

W tym jednym z najmłodszych sanktuariów maryjnych przebyliśmy drogą krzyżową, którą poprowadził ks. Samborski. Ostatnim etapem I Podkarpackiej Rowerowej Pielgrzymki Strażaków był Sandomierz, gdzie 9 czerwca obchodzona był rocznica 20-lecia pielgrzymki Św. Jana Pawła II do Sandomierza.
Kierujemy podziękowania dla ks. Józefa Szczepańskiego z Quo Vadis – Diecezjalnego Centrum Kultury i Formacji Chrześcijańskiej za okazaną opiekę i przyjęcie w domu rekolekcyjnym.

Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania oraz przeprowadzenia projektu pod nazwą „I Podkarpacka Rowerowa Pielgrzymka Strażaków”jak również wytrwałym ale nie strudzonym pielgrzymom.

Serdecznie podziękowania kierujemy również dla kierownika pielgrzymki, którym był Łukasz Gałuszyński z KM PSP w Rzeszowie, za przygotowanie i opracowanie trasy wyjazdu, zorganizowanie zabezpieczenia logistycznego i koordynację przedsięwzięcia.

PARTNERZY I SPONSORZY:

  1. Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie,
  2. Komenda Miejska PSP w Rzeszowie,
  3. TUW Biuro Regionalne w Rzeszowie,
  4. „Szybki Fotograf” – Piotr Szczepanik,
  5. MAXLIFE – Eco City Container Logistic,
  6. Sportowy Klub Pożarniczy „STRAŻAK” w Rzeszowie.

Trasa pielgrzymki:

  • I DZIEŃ – 07 czerwca: Rzeszów- Huta Szklana (Święty Krzyż) – ok. 160 km.
  • II DZIEŃ – 08 czerwca: Huta Szklana – Kałków- Sandomierz – ok. 104 km.
  • III DZIEŃ – 09 czerwca: Sandomierz – Rzeszów – ok. 110 km.

Opracowanie: kpt. Marek Rusnarczyk, KW PSP w Rzeszowie
Zdjęcia:„Szybki Fotograf” – Piotr Szczepanik oraz archiwum PSP