KM PSP Rzeszów – Powiatowe Obchody Dnia Strażaka

18 maja br. odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św, o godzinie 11:00 w Kościele Farnym, którą celebrował biskup Jan Wątroba.

Bezpośrednio po nabożeństwie i ustawieniu pododdziałów na placu przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli rozpoczął się uroczysty apel, którego początkiem było złożenie meldunku zastępcy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Danielowi Dryniakowi o gotowości pododdziałów do uroczystości. Następnie przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego podniesiono flagę na maszt.

Komendant Miejski PSP w Rzeszowie st. bryg. Tomasz Baran przywitał zaproszonych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.
W swoim wystąpieniu podziękował wszystkim strażakom Państwowej Straży Pożarnej jak i Ochotniczych Straży Pożarnych za dotychczasową ofiarną służbę. Zaproszonym gościom natomiast za wspieranie i pomoc strażakom okazywaną, na co dzień.

W uroczystości uczestniczyli: poseł na Sejm RP Krystyna Wróblewska, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Daniel Dryniak, zastępca prezydenta Miasta Rzeszowa Marek Ustrobiński, starosta powiatu rzeszowskiego Józef Jodłowski, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Dh Jan Kucaj (współorganizator), komendant miejski Policji w Rzeszowie insp. Bogusław Kania, szef Wydziału Administracyjnego 34 Wojskowego mjr Lesław Litwin.

Podczas apelu wręczone zostały odznaczenia i akty nadania wyższych stopni służbowych. Apel był też okazją do oddania głosu zaproszonym gościom, którzy w swoich wypowiedziach w pozytywny sposób odnosili się do naszej służby.

Apel zakończył się złożeniem wiązanki kwiatów pod pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli.

Następnie dowódca uroczystości wydał komendy pododdziałom do przeformowania się do defilady.

Defiladę rozpoczęła kompania honorowa Komendy Miejskiej za nią maszerowała kompania złożona ze strażaków ochotników i poczty sztandarowe jednostek OSP z terenu powiatu rzeszowskiego.
Miłym akcentem defilady był przemarsz dzieci z młodzieżowej drużyny pożarniczej. Za pododdziałami pieszymi przejechały samochody pożarnicze jednostek OSP.
Kolumnę zamknęły dwa okazałe pojazdy Państwowej Straży Pożarnej podnośnik hydrauliczny SCD 42 i samochód specjalny do ratownictwa drogowego SCRD Mega City.

Oprawę muzyczną podczas uroczystości uświetniła orkiestra dęta z OSP Dylągówka, która podczas pikniku zagrała również krótki koncert.

Cała defilada przemieściła się do siedziby Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie prezentując się mieszkańcom Rzeszowa w przemarszu ulicami Sokoła, Cieplińskiego i Pułaskiego.

W godzinach od 10:00 do 13:00 w wzdłuż ul. Słowackiego strażacy OSP prezentowali samochody pożarnicze, te starsze i te najnowsze które dzisiaj jeżdżą do akcji.

O godzinie 14:00 w siedzibie Komendy rozpoczął się piknik strażacki podczas którego dzieci mogły skorzystać z przygotowanych atrakcji takich jak: tyrolka, dmuchane zjeżdżalnie, pożarnicze tory przeszkód. Piknik uświetnili swoją obecnością policjanci, którzy przyjechali na koniach i motorach.

Opracowanie: mł. bryg. Grzegorz Wójcicki, KM PSP w Rzeszowie
Zdjęcia: asp. sztab. Łukasz Gałuszyński, KM PSP w Rzeszowie