Powiatowe obchody Dnia Strażaka w KP PSP w Leżajsku

15 maja uroczyście obchodzono Dzień Strażaka w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku. Obchody rozpoczęły się apelem na placu przed budynkiem Komendy.

W uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy i kompania honorowa z Komendy Powiatowej PSP w Leżajsku, poczet sztandarowy i pododdział klas pożarniczych z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku, poczty sztandarowe z jednostek OSP w Grodzisku Dolnym, Woli Zarczyckiej, Kuryłówce, Sarzynie, Wierzawicach, Brzyskiej Woli i Kulnie oraz funkcjonariusze i pracownicy cywilni Komendy Powiatowej PSP w Leżajsku, emeryci pożarnictwa i strażacy z ochotniczych straży pożarnych powiatu leżajskiego.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, podkarpacki komendant wojewódzki nadbrygadier Andrzej Babiec, radny województwa podkarpackiego Karol Ożóg, władze samorządowe na czele ze starostą leżajskim Markiem Śliżem, burmistrzowie, wójtowie oraz duchowieństwo. W obchodach uczestniczyli również przedstawiciele powiatowych służb, inspekcji i straży, sądownictwa, prokuratury, prezesi i komendanci gminni OSP, dyrektorzy zakładów pracy, firm i instytucji.

Na początku apelu komendant powiatowy PSP w Leżajsku st. bryg. Józef Kludys przywitał gości, podziękował uczestnikom uroczystości za działania podejmowane na rzecz ochrony przeciwpożarowej i za dobrą współpracę z Komendą Powiatową PSP w Leżajsku. Komendant złożył życzenia strażakom i podziękował im za trud i poświęcenie podczas akcji ratowniczo-gaśniczych oraz odczytał list prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do strażaków z okazji ich święta.

Następnie delegacje z KP PSP w Leżajsku i ochotniczych straży pożarnych złożyły gratulacje podkarpackiemu komendantowi wojewódzkiemu nadbrygadierowi Andrzejowi Babcowi z okazji awansu generalskiego, który otrzymał z rąk Prezydenta RP 4 maja 2019 r.

Podczas apelu nastąpiło wręczenie odznaczeń i nominacji na wyższe stopnie służbowe. 13 strażaków otrzymało odznaki „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”, a 25 funkcjonariuszy awansowano na wyższe stopnie służbowe.

Po apelu strażacy i zaproszeni goście udali się z pielgrzymką do Bazyliki OO. Bernardynów w Leżajsku. W paradzie główną ulicą Leżajska maszerowała orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodzisku Dolnym na czele z kapelmistrzem Jakubem Magoniem, za nimi kompania honorowa Komendy Powiatowej PSP w Leżajsku, poczty sztandarowe, goście oraz pododdziały strażaków. Uroczystej mszy świętej w intencji strażaków i ich rodzin przewodniczył ks. prałat Marek Cisek, a homilię wygłosił o. Samuel Węgrzyn. Po Mszy Św. strażacy modlili się przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Pocieszenia, a następnie złożyli wiązankę pod Pomnikiem św. Jana Pawła II.

Więcej informacji >>

Opracowanie: mł. bryg. Wojciech Długosz, KP PSP Leżajsk
Zdjęcia: asp. sztab. Leszek Borek, KP PSP Leżajsk