Zagrożenie wybuchem podczas gaszenia pożaru

22 stycznia 2019 roku o godz. 9.38 do Stanowiska Kierowania komendanta powiatowego PSP w Jaśle wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku garażowo-gospodarczego w Harklowej, w gminie Skołyszyn.

Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane 3 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP z Jasła i 5 zastępów OSP z terenu gminy Skołyszyn. Pierwsze na miejsce zdarzenia przybyła jednostka OSP Pusta Wola i podała dwa prądy wody w natarciu na palący się garaż i samochód. Właściciel powiadomił dyżurnego SK KP i kierującego działaniem ratowniczym, że wewnątrz garażu znajduje się samochód osobowy z instalacją gazową oraz butle z tlenem, z acetylenem oraz trzy butle propan-butan.

Po dojeździe zastępów PSP i pozostałych OSP podano dodatkowe dwa prądy wody w natarciu na palący się garaż i dach. Ze względu na duże zapotrzebowanie na wodę zadysponowaniu cysternę z OSP Skołyszyn. Po dokładnym określeniu przez właściciela miejsca składowania butli kierujący działaniem ratowniczym nakazał podanie dwóch prądów wody w natarciu do wnętrza garażu na palący się samochód z LPG i chłodzenia butli. Strażacy cały czas pracowali w specjalistycznych aparatach ochrony dróg oddechowych podając prądy wody zza naturalnej osłony (kopiec ziemny). Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do wycięcia otworów w dachu w celu oddymienia pomieszczenia, dogaszaniu źródeł ognia. Cały czas kontrolowano temperaturę butli w garażu przy pomocy kamery termowizyjnej. Po ugaszeniu pożaru samochodu osobowego wewnątrz garażu wyciągnięto go przy pomocy wciągarki samochodowej. Po obniżeniu temperatury butli ratownicy wynieśli na zewnątrz garażu butle i chłodzili je wodą. Następnie przystąpiono do wynoszenia nadpalonych elementów wyposażenia garażu, dokonano rozbiórki dachu i stropu drewnianego.

Cała akcja ratowniczo-gaśnicza trwała około 4 godzin. W działaniach brało udział 24 strażaków, a do celów gaśniczych zużyto 45 tysięcy litrów wody. Dzięki szybkiej interwencji strażacy zapobiegli eksplozji butli z gazami.

Opracowanie: mł. bryg. Piotr Śmietana, KP PSP w Jaśle
Zdjęcia: st. bryg. Marek Górniak, KP PSP w Jaśle