Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

6 października 2018 r. na placu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie odbył się uroczysty apel połączony z odsłonięciem pamiątkowej tablicy upamiętniającej 100-lecie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku zastępcy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Danielowi Dryniakowi przez dowódcę uroczystości, kpt. Michała Hadera. Następnie przy dźwiękach Hymnu Narodowego podniesiono na maszt flagę państwową.

„W 1918 roku, po 123 latach zaborów i niebytu na mapach Europy, Polska stała się niepodległa. To ogromna zasługa wielu pokoleń Polaków, którzy przez ponad 120 lat niewoli nie zatracili patriotyzmu, woli walki i nadziei na odzyskanie niepodległości. W tym szczególnym dniu pamiętamy, że swój udział w procesie odzyskiwania niepodległości mieli również strażacy, w tym także strażacy ziemi łańcuckiej.(…)

Szanowni Państwo, na odsłanianej dzisiaj tablicy wyryliśmy słowa jednego z ojców Polskiej niepodległości – marszałka Józefa Piłsudskiego, który powiedział, że „Naród który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Kierując się tymi słowami, z szacunku do dokonań pokoleń strażaków ziemi łańcuckiej oddajemy dzisiaj im hołd za ofiarną służbę Bogu i Ojczyźnie. tymi słowami wprowadził w ducha uroczystości komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie bryg. Bogusław Golenia. Przywitał także przybyłych na uroczystość gości.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili: poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch,  zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Daniel Dryniak, przedstawiciel posła do Europarlamentu Stanisława Ożoga oraz posła na Sejm RP Mieczysława Miazgi – Karol Ożóg, przedstawiciel marszałka Województwa Podkarpackiego Jan Sołek, ks. prałat Tadeusz Kocur, ks. prałat Władysław Kenar, przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego na czele ze starostą łańcuckim Adamem Krzysztoniem, komendanci służb mundurowych, przedstawiciele jednostek OSP z terenu powiatu łańcuckiego, emerytowani komendanci PSP oraz przedstawiciele instytucji na co dzień współpracujących ze strażakami.

Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy, którą umieszczono na pomniku św. Floriana przed Komendą Powiatową PSP w Łańcucie. Fundatorami tablicy są: strażacy powiatu łańcuckiego, poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch oraz samorządowcy powiatu łańcuckiego.

Aktu odsłonięcia tablicy dokonali: poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego Jan Sołek, zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Daniel Dryniak, starosta powiatu łańcuckiego Adam Krzysztoń, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Adam Rajzer, komendant powiatowy PSP w Łańcucie bryg. Bogusław Golenia.

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe PSP i OSP oraz 7. Łańcucka Drużyna Harcerek „Paproć” Związku Harcerstwa RP, która zaprezentowała szereg utworów patriotycznych.
Apel zorganizowany został przez Komendę Powiatową PSP w Łańcucie oraz Zarząd Powiatowy ZOSP RP w Łańcucie pod patronatem honorowym Posła na Sejm RP Kazimierza Gołojucha oraz starosty łańcuckiego Adama Krzysztonia.

Opracowanie: sekc. Paweł Pieniążek, KP PSP Łańcut
Zdjęcia: bryg. Mariusz Skrobacz, KP PSP Łańcut