OSP Zagorzyce Górne oficjalne włączenie do KSRG

W niedzielę, 22 lipca br. w Zagorzycach Górnych miejscowa jednostka OSP została włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
Uroczystość rozpoczęła się od zbiórki druhów i zaproszonych gości przed domem strażaka. Uczestnicy uroczystości przemaszerowali, w asyście orkiestry strażackiej z Brzezin, do kościoła parafialnego na Mszę Św., którą odprawił ksiądz proboszcz Dariusz Konieczny. Po zakończonym nabożeństwie przemaszerowano na plac wokół remizy, gdzie st. kpt. Krzysztof Bajger dowódca uroczystości złożył meldunek o gotowości do uroczystego apelu. Meldunek przyjął podkarpacki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Babiec.  Następnie podniesiono flagę  i odegrano hymn państwowy.

Prezes OSP druh Bolesław Pazdan powitał zaproszonych gości, a druhna Zofia Pawlaczyk przedstawiła rys historyczny jednostki. Kulminacyjnym punktem uroczystości był moment wręczenia aktu włączenia jednostki OSP Zagorzyce Górne do KSRG,  którego dokonał podkarpacki komendant wojewódzki PSP w asyście komendanta powiatowego PSP w Ropczycach.  Po wręczeniu aktu włączenia jednostki nastąpiły okolicznościowe przemówienia i gratulacje.

W imieniu zarządu podziękowania za włączenie jednostki OSP Zagorzyce Górne do KSRG  złożył druh Janusz Ochał naczelnik jednostki.Druhowie, w dowód wdzięczności za zaangażowanie i pomoc w procesie znalezienia się w elitarnym gronie, uhonorowali okolicznościowymi statuetkami zaproszonych gości: posła na Sejm RP Kazimierza Moskala, senatora RP Zdzisława Pupę, podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzeja Babca, starostę powiatu ropczycko-sędziszowskiego Witolda Darłaka, komendanta powiatowego PSP w Ropczycach st. bryg. Jacka Roga, burmistrza Sędziszowa Małopolskiego Bogusława Kmiecia oraz sołtysa Edwarda Zawiślaka.

Warto wspomnieć, że Ochotnicza Straż Pożarna w Zagorzycach Górnych został włączona do KSRG jako 11 jednostka z terenu naszego powiatu i 3 z terenu gminy Sędziszów Małopolski.

Opracowanie: st. bryg. Jacek Róg, KP PSP w Ropczycach
Zdjęcia: st. ogn. Paweł Bieszczad, KP PSP w Ropczycach