W pożarze zginął 82-letni mężczyzna

Ogień pojawił się w domu jednorodzinnym w Roztokach Dolnych w środę 17 stycznia, po godzinie 13. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że z poddasza budynku mieszkalnego (budynek drewniany, obity sidingiem, kryty blachą) wydobywają się kłęby dymu. Na miejscu obecny był patrol Policji, który zabezpieczał teren oraz przed przyjazdem zastępów straży pożarnej podjął próbę przeszukania obiektu w celu ewentualnego odnalezienia użytkownika, który mógł tam przebywać (próba nieudana z powodu dużego zadymienia wewnątrz domu).

Po dojeździe zastępów JRG Lesko oraz OSP Baligród przystąpiono do odłączenia prądu, sprawienia linii głównej oraz dwóch linii gaśniczych. Jednocześnie do budynku weszło dwóch strażaków w aparatach ochrony dróg oddechowych. W jednym z pokoi na parterze domu odnaleźli 82-latka. Mężczyznę ewakuowano na zewnątrz i przekazano rocie medycznej która przystąpiła do resuscytacji z użyciem AED i tlenoterapii.

Na miejsce został wezwany śmigłowiec LPR. Po kilkudziesięciu minutach resuscytacji lekarz stwierdził zgon poszkodowanego.

Po ugaszeniu pożaru i sprawdzeniu całego budynku przy pomocy kamery termowizyjnej oraz detektorem wielogazowym zakończono działania.  W akcji ratowniczo-gaśniczej uczestniczyło 6 zastępów straży pożarnych – 19 strażaków.

Opracowanie: st. kpt. Robert Jedynak, KP PSP w Lesku
Zdjęcie: st. kpt. Mateusz Ochała, KP PSP w Lesku