Strażacy po służbie uratowali mężczyznę

wypadek3
©Damian Palar, terazjaslo.pl

Dwóch strażaków, w czasie wolnym pomogło mężczyźnie poszkodowanemu w wypadku samochodowym. Ewakuowali go z rozbitego samochodu, udzielili pomocy, zabezpieczyli miejsce zdarzenia i zaczekali na przybycie służb ratunkowych.

Do zdarzenia doszło we wtorek 12 września około godziny 15. na drodze wojewódzkiej nr 988 na granicy miejscowości Bierówka – Warzyce w powiecie jasielskim. Jadący samochodem strażacy (asp. sztab. Piotr Źrebiec i asp. sztab. Andrzej Walczyk z Komendy Powiatowej PSP w Jaśle) zauważyli leżący na dachu, w rowie tuż przy drodze samochód.

Strażacy natychmiast zatrzymali się i podeszli do pojazdu. We wnętrzu samochodu znajdował się uwięziony kierowca. Pojazd był mocno zniszczony. Drzwi samochodu zostały zablokowane w wyniku zgniecenia i uderzenia w skarpę drogi. Auto leżało na dachu co stwarzało możliwość wycieku paliwa i innych płynów eksploatacyjnych. Strażacy przystąpili do próby uwolnienia z pojazdu uwięzionego mężczyzny. Własnymi siłami odchylili drzwi, dzięki czemu wydostali kierowcę z samochodu. Ponieważ poszkodowany mógł się poruszać wyprowadzili go na bezpieczną odległość od samochodu, jednocześnie obserwując, czy nie ma widocznych ran i monitorowali jego stan zdrowia. Postanowili na czas przyjazdu karetki pogotowia przetransportować go do swojego samochodu. W pewnym momencie kierowca stracił przytomność osuwając się na ziemię. Strażacy cały czas asekurowali poszkodowanego i ułożyli go na jezdni. Po kilkunastu sekundach poszkodowany odzyskał przytomność. Ze względu na silne opady deszczu poszkodowany czas do przyjazdu karetki spędził w samochodzie strażaków, gdzie otrzymywał wsparcie psychologiczne. Asp. sztab. Piotr Źrebiec powiadamiał służby ratownicze, jednocześnie monitorując stan poszkodowanego, natomiast asp. sztab. Andrzej Walczyk rozstawił trójkąt ostrzegawczy przed zakrętem zabezpieczając teren zdarzenia.

Po przyjeździe służb ratowniczych strażacy pomogli ratownikom medycznym przenieść poszkodowanego na nosze. Przekazali także informacje Policji, aby zabezpieczyła w wraku samochodu dokumenty i sprzęt elektroniczny poszkodowanego. Po przybyciu jednostek PSP przekazali działania przybyłym na miejsce służbą ratowniczym.

Inni kierowcy, pomimo, że widzieli wypadek nie pomogli poszkodowanemu kierowcy.

Zdjęcia: Damian Palar, terazjaslo.pl

zdjecie-a-w-p-z
Od lewej: asp. sztab. Andrzej Walczyk, asp. sztab. Piotr Źrebiec

Zdjęcie: KP PSP w Jaśle