Pożar budynku gospodarczego w Kłodawie

23 marca o godzinie 19.23 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Jaśle wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego i altany w miejscowości Kłodawa w gminie Brzyska. Na miejsce zadysponowano 3 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP z Jasła i 7 zastępów OSP.

Pierwsze na miejsce zdarzenia przybyły jednostki OSP z Kłodawy i Brzysk, które podały dwa prądy wody w natarciu na palący się budynek gospodarczy i jeden w obronie na sąsiadujący budynek mieszkalny.
Po dojeździe zastępów PSP i pozostałych OSP podano dodatkowe trzy prądy wody na palące się przyległe budynki, zorganizowano punkt czerpania wody. Pożarem objęty był budynek gospodarczy, zadaszenie tarasu budynku mieszkalnego oraz przyległe wiaty, w których znajdował się samochód osobowy i materiał opałowy. Priorytetem działań ratowniczych było, aby pożar nie przedostał się na poddasze budynku mieszkalnego.

Właściciel poinformował kierującego działaniem ratowniczym, że w budynkach nie objętych pożarem znajdują się 3 butle gazowe, które zostały przez strażaków wyniesione na zewnątrz, schłodzone, sprawdzone kamerą termowizyjną i oznakowane z dala od miejsca działań w bezpiecznym miejscu.
Strażacy cały czas pracowali w aparatach ochrony układu oddechowego ze względu na duże zadymienie.

Do budynku mieszkalnego wprowadzono strażaków celem sprawdzenia kamerą termowizyjną pomieszczeń i poddasza od wewnątrz – nie stwierdzono zagrożenia ani szkód wywołanych przez pożar.
Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do rozbiórki dachu budynku gospodarczego i wynoszenia nadpalonych elementów.
Równocześnie strażacy w przyległych wiatach rozebrali sciany, dogaszali więźbę dachową oraz wyrzucali na zewnątrz i przelewali składowany materiał opałowy. Budynki podczas działań oddymiano przy użyciu wentylatorów.

Działaniami kierował p.o. komendanta powiatowego PSP w Jaśle mł. bryg. Piotr Śmietana.

Akcja ratowniczo-gaśnicza trwała prawie 4 godziny, w działaniach brało udział 48 strażaków.
Dzięki szybkim i skutecznym działaniom strażaków nie doszło do rozprzestrzenienia się pożaru i uratowano budynek mieszkalny. 

Opracowanie: mł. bryg. Jan Szeląg, KP PSP w Jaśle
Zdjęcia: mł. bryg. Piotr Śmietana, KP PSP w Jaśle, portal internetowy Jasło 112