Sukces podkarpackich strażaków na XVIII Mistrzostwach Świata Policjantów i Strażaków

8 sierpnia w godzinach wieczornych odbyło się zaplanowane oficjalne otwarcie XVIII Mistrzostw Świata Policjantów i Strażaków „WORLD POLICE&FIRE GAMES 2019”. Na wspaniale udekorowanym i pełnym publiczności stadionie SHUANGLIU SPORT CENTER Nasza reprezentacja weszła w barwnym korowodzie państw uczestniczących w zawodach wnosząc biało czerwoną flagę naszego kraju z pośród 10 tysięcznej  liczby zawodników z 79 państw świata.

Bieg na dystansie półmaratońskim, w którym udział wzięło około 1000 osób odbył się
w pięknej scenerii, ze startem zlokalizowanym przy robiącej ogromne wrażenie bramie Mt. Qingcheng New Gate., jednak oddalonym od wioski mistrzostw o ok. 80 km. Asfaltowa trasa biegu była wymagająca, kręta i obfitowała w wiele podbiegów i zbiegów. Będący w bardzo dobrej formie Nasz reprezentant Andrzej SZPUNAR z KM PSP Rzeszów ostatecznie sklasyfikowany został na 6 miejscu w kategorii OPEN (będąc pierwszym strażakiem na linii mety) oraz zajął 3 miejsce w kategorii 40+ i tym samym zdobywając brązowy medal
w swojej kategorii wiekowej. Pozostała dwójka naszych reprezentantów Robert KUBIT z KM PSP Krosno oraz Mateusz TELESZ z KW PSP Rzeszów przebiegła dystans półmaratonu
z czasem pozwalający na zajęcie 3 miejsce w klasyfikacji drużynowej w kategorii 30+. Naszych brązowych medalistów w walce o złoto i srebro wyprzedziły jedynie dwie reprezentacje gospodarzy z Chin.

Niedziela, 11 sierpnia 2019 roku przejdzie do historii jako dzień, w którym podkarpacki strażak PSP zdobył pierwszy złoty medal w lekkoatletycznych konkurencjach biegowych w organizowanych od 1967 roku przez federację WPFG Mistrzostwach Świata Policjantów i Strażaków.
Andrzej SZPUNAR z czasem 37.23 min zwyciężył i zdobył złoty medal w biegu przełajowym Cross Country organizowanym w ramach XVIII Mistrzostwach Świata Policjantów i Strażaków w Chengdu w Chinach na dystansie ok 10 km. w kategorii wiekowej 40+. Na drugim miejscu podium uplasował się reprezentant Belgii a trzecie miejsce zajął zawodnik z Hongkongu.

Świetne czasy naszych reprezentantów, przyczyniły się również do osiągnięcia sukcesu w klasyfikacji drużynowej a mianowicie biegu Cross Country w kategorii 30+ Andrzej SZPUNAR z KM PSP Rzeszów wraz z Robertem KUBITEM z KM PSP Krosno oraz Mateuszem TELESZEM z KW PSP Rzeszów uzyskali bardzo dobry łączny czas i zajęli drugiego miejsca zdobywając srebrny medal. Nasz zespół wyprzedziła jedynie świetnie dysponowana tego dnia reprezentacja z Indii.

Opracowanie: sekc. Mateusz Telesz, KW PSP Rzeszów
Zdjęcia: archiwum PSP