Strażacki piknik w Błażkowej

W niedzielę, 4 sierpnia w Błażkowej odbył się piknik strażacki, podczas którego przeprowadzono efektowne zawody oraz pokazy strażackie, a także przekazano wiadomości na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji.

Przez całe niedzielne popołudnie zebrani mieszkańcy powiatów jasielskiego oraz dębickiego mogli korzystać z szeregu atrakcji przygotowanych przez organizatorów.
Na miejscu odbyła się wystawa strażackich wozów, zarówno nowoczesnych jak i zabytkowych. Akcentów historycznych było więcej – na specjalnym stoisku można było obejrzeć starodawny sprzęt strażacki, stare hełmy oraz „sikawkę konną” z początku XX wieku, która dostarczyli druhowie z OSP Ujazd.
Każdy mógł spróbować, jak działa ręczna pompa strażacka i hydronetki z nalewkami oraz przymierzyć elementy strażackiego umundurowania. Bardzo ciekawy był pokaz ratownictwa technicznego, podczas którego strażacy uwalniali z rozbitego pojazdu osobę poszkodowaną.

Mimo piknikowej atmosfery dużym zainteresowaniem cieszyły się prelekcje na temat zagrożeń na drodze, lub podczas wypoczynku w czasie wakacji. Najmłodsi słuchacze otrzymali pamiątkowe odblaski.

Na stadionie swoje motocykle prezentowali członkowie klubu motocyklowego „Brothers of the South” z Jasła. Dzieci korzystały z darmowych dmuchańców, malowania twarzy oraz przejazdów bryczką. Sparingowy mecz rozegrały dwie Akademie Piłkarskie z Jodłowej oraz Błażkowej.

Niezwykle efektownym wydarzeniem podczas pikniku był turniej o miano „Najtwardszej jednostki OSP”. Czteroosobowe drużyny startowały w trzech konkurencjach: ciecie pilą „moja – twoja”, przeciąganie węża oraz ćwiczenie bojowe. Najlepsi okazali się druhowie z OSP Kłodawa. W turnieju o puchar komendanta, w którym wzięło udział 9 drużyn, tytuł z zeszłego roku obronili strażacy z JRG PSP z Jasła.

Na zakończenie pikniku komendant powiatowy PSP w Jaśle st. bryg. Marek Górniak, wręczył nagrody, puchary, medale najlepszym drużynom i zawodnikom, podziękował wszystkim za udział oraz zaprosił na III edycje turnieju w 2020 roku.

Opracowanie i zdjęcia: mł. ogn. Piotr Wojdyła, KP PSP w Jaśle