Trzeci turnus obozu MDP w Muszynie

Od 23 lipca do 3 sierpnia Dom Wypoczynkowy Szczyt w Muszynie gościł 150 młodych adeptów pożarniczego rzemiosła z powiatów rzeszowskiego, tarnobrzeskiego, mieleckiego, dębickiego, stalowowolskiego, leżajskiego i kolbuszowskiego.

Pod okiem doświadczonej kadry instruktorskiej młodzież szkoliła się z zakresu elementów musztry, sprzętu pożarniczego, pierwszej pomocy medycznej, taktyki działań gaśniczych i ratowniczych oraz poznawała zasady funkcjonowania jednostek ochotniczych straży pożarnych, a także zasad funkcjonowania Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych jak i regulaminów rozgrywanych zawodów sportowo – pożarniczych.
Elementy służby wewnętrznej zrealizowane zostały poprzez pełnienie służb i warty na terenie obozowiska, oraz codzienne apele.

Młodzi strażacy rywalizowali również w różnych konkursach i zawodach sportowych, obozowych zawodach pożarniczych oraz marszobiegu terenowym którego trasa wiodła malowniczymi zakątkami Muszyny.
Nawiązaliśmy współpracę z miejscową jednostką OSP, której członkowie odwiedzili młodzież, prezentując posiadany sprzęt pożarniczy.

W programie obozu nie zabrakło atrakcji typowo wakacyjnych, m.in. wyjście na basen, wjazd koleją linową na Jaworzynę Krynicką oraz wizyta na sztucznym lodowisku w Krynicy.

2 sierpnia na zakończenie obozu przygotowano uroczysty apel, w trakcie którego przybyły na tę okoliczność zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Andrzej Marczenia podsumował organizację obozu i w towarzystwie kadry wręczył uczestnikom przygotowane dyplomy i nagrody.
Uroczystość zakończyło pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników obozu wraz z przybyłymi na uroczystość rodzicami.

Opracowanie: mł. bryg. Adam Smykla, KM PSP w Tarnobrzegu
Zdjęcia: archiwum PSP