Ćwiczenia na Jeziorze Tarnobrzeskim

W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym oraz potrzebą skutecznej realizacji działań ratowniczych, 12 czerwca nad Jeziorem Tarnobrzeskim odbyły się ćwiczenia zgrywające służb ratowniczych.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu, jako główny inicjator wodnych manewrów, zaprosiła do udziału Policję, WOPR, Straż Miejską, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Miasta Tarnobrzega, a także jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu miasta i powiatu tarnobrzeskiego.

Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności w zakresie prowadzenia działań ratowniczych na akwenach wodnych. W trakcie części teoretycznej ćwiczeń przedstawione zostały założenia, w ramach których omówiono m.in. procedury stosowane podczas akcji z zakresu ratownictwa wodnego oraz przykładowe akcje związane z ratowaniem osób tonących w czasie różnych warunków atmosferycznych. W ramach części praktycznej  przećwiczono realizację zadań, które każda ze służb podczas faktycznego zdarzenia będzie zobowiązana podjąć.

W ramach współdziałania służb dokonano poprawy łączności bezprzewodowej pomiędzy Stanowiskiem Kierowania KM PSP w Tarnobrzegu a punktem alarmowym tarnobrzeskiego WOPR.
Skuteczność i szybkość podejmowanych działań ratowniczych na pewno poprawi łódź ratownicza z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Tarnobrzegu, która została zwodowana na Jeziorze Tarnobrzeskim na okres całego sezonu wypoczynkowego.

Opracowanie: kpt. Daniel Myszka, KM PSP w Tarnobrzegu
Zdjęcia: archiwum KM PSP w Tarnobrzegu