Ćwiczenia zgrywające RENEGATE/SAREX 2019

30 maja na terenach poligonu wojskowego (Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba) w rejonie miejscowości Burdze gm. Bojanów (Nadleśnictwo Rozwadów) obyły się ćwiczenia taktyczno-specjalistyczne pod kryptonimem RENEGATE/SAREX 2019.

Ćwiczenia składały się z dwóch epizodów.
Pierwszy z nich dotyczył ugaszeniu wraku wojskowego samolotu odrzutowego typu MiG – 29 UB i zarzewi ognia jakie powstały podczas katastrofy lotniczej.
Drugi epizod dotyczył działań poszukiwawczo – ratowniczych dwóch pilotów, którzy byli zmuszeni do awaryjnego katapultować się z myśliwca. Jeden z nich z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych został zdmuchnięty w korony drzew co spowodowało wkręcenie się jego spadochronu w gałęzie i zawiśnięcie 12 metrów nad ziemią. Drugi z pilotów został ranny podczas lądowania na ziemi.

W ćwiczeniach udział brały:

  • jednostki ratowniczo-gaśnicze z Komendy Powiatowej PSP w Stalowej Woli,
  • jednostki ochotniczej straży pożarnej z miejscowości Burdze,
  • Komenda Powiatowa Policja ze Stalowej Woli – pododdziały Policji z dwoma Bezzałogowymi Statkami Powietrznymi (BSP),
  • śmigłowiec Mi-17 z 1. Dywizjonu Lotniczego z Leźnicy Wielkiej,
  • Grupa Ratownictwa Medycznego Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK) z Przemyśla na czele z Rafałem Sakowskim z Zarządu Głównego PCK w Warszawie,
  • Naziemny Zespół Poszukiwawczo – Ratowniczy wraz z plutonem wsparcia, wydzielony z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie,
  • Straż Graniczna (patrolowy samolot ASP S-12 Stemme – operujący z lotniska w Dęblinie, który przekazywał, w czasie rzeczywistym, informację o tym, co się dzieje na ziemi, na stanowisko dowodzenia KDR),
  • Kierującym Działaniami Ratowniczymi (KDR) był zastępca komendanta powiatowego PSP w Stalowej Woli st. bryg. Leszek Zieliński.

Ćwiczenia miały na celu podniesienie poziomu i efektywności prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych oraz współdziałania ze wszystkimi formacjami biorącymi udział podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczej. Łącznie w ćwiczeniach brało udział ponad 100 osób.

Opracował: kpt. Dawid Sagan