Najcenniejszy dar – życie człowieka uratowane

W czwartek, 14 marca dyżurny operacyjny Komendy Miejskiej PSP w Krośnie otrzymał zgłoszenie o konieczności zabezpieczenia lądowiska w terenie dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który został zadysponowany do nieprzytomnego mężczyzny.

Do zdarzenia tego zadysponowany został zastęp PSP oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rymanowie – jednostki włączonej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Po przybyciu na miejsce pierwszych ratowników okazało się, że podczas prac związanych z wycinką drzewa doszło do nagłego zatrzymania krążenia u 47 letniego mężczyzny.
Po wstępnej ocenie stanu zdrowia poszkodowanego przystąpiono do resuscytacji krążeniowo – oddechowej.
Jako pierwszy działania te prowadził Krzysztof Krukar – przypadkowy świadek tego zdarzenia, na co dzień strażak Państwowej Straży Pożarnej w stopniu młodszego kapitana, pełniący służbę krośnieńskiej komendzie na stanowisku dowódcy sekcji oraz członek OSP Posada Górna.

Krzysztof Krukar – przypadkowy świadek tego zdarzenia, na co dzień strażak Państwowej Straży Pożarnej w stopniu młodszego kapitana, pełniący służbę krośnieńskiej komendzie na stanowisku dowódcy sekcji oraz członek OSP Posada Górna.

Przed przybyciem zastępu OSP Rymanów, jako osoba posiadająca odpowiednią wiedzę i kilkuletnie już doświadczenie w ratowaniu życia ludzkiego, prowadził reanimację krążeniowo – oddechową, a następnie kontynuował ją z wykorzystaniem specjalistycznego urządzenia – AED, w które wyposażony był samochód ratowniczy jednostki OSP Rymanów.
Dzięki szybkiej i fachowej pomocy strażaków ratowników zdołano mężczyźnie przywrócić funkcje życiowe jeszcze przed przybyciem śmigłowca LPR.

Opracowanie: KM PSP w Krośnie
Zdjęcie: dzięki uprzejmości portalu internetowego www.krosno.112