Podsumowanie działalności podkarpackich strażaków w 2018 roku

W piątek, 1 lutego w sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie odbyła się narada podsumowująca działalności podkarpackiej Państwowej Straży Pożarnej w 2018 roku.

Spotkanie rozpoczął podkarpacki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Babiec witając wszystkich uczestników oraz wprowadzając w treści prezentowane podczas narady. Szef podkarpackich strażaków przedstawił m. in. zagadnienia kadrowe, organizacyjne i finansowe.

Działalność operacyjną, prewencyjną, szkoleniową, logistyczną oraz z zakresu IT przybliżyli zastępcy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Andrzej Marczenia oraz bryg. Daniel Dryniak.

Obecni na naradzie goście podziękowali podkarpackim strażakom za rok ciężkiej, pełnej poświęcenia służby oraz za szybką i skuteczną pomoc niesioną mieszkańcom naszego regionu.

W naradzie uczestniczyli: poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezes Zarządu WFOŚiGW Adam Skiba, przedstawiciele związków zawodowych, komendanci miejscy i powiatowi wraz z dowódcami jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP z Podkarpacia, kadra kierownicza KW PSP w Rzeszowie oraz księża kapelani.

Podsumowanie pracy podkarpackich strażaków to doskonały moment, by uroczyście wręczyć akty przekazania sprzętu kupionego w 2018 roku. Przy tej okazji szef podkarpackich strażaków st. bryg. Andrzej Babiec podziękował za pomoc i dofinansowanie zakupów.

W ubiegłym roku, za łączną kwotę pomad 19,5 mln zł ze środków finansowych, które pochodziły z: budżetu wojewody podkarpackiego, rezerw celowych budżetu państwa, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, jednostek samorządu terytorialnego i innych źródeł, w tym WFOŚiGW w Rzeszowie, kupiono i przekazano do użytkowania jednostkom organizacyjnym PSP woj. podkarpackiego następujące pojazdy i sprzęt:

 • 1 średni samochód ratowniczo-gaśniczy z modułem proszkowym;
 • 2 średnie samochody ratowniczo-gaśnicze kategorii terenowej do gaszenia pożarów w trudno dostępnym terenie;
 • 2 średnie samochody ratownictwa technicznego z żurawiem;
 • 2 ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze ze zwiększonym potencjałem ratownictwa kolejowego;
 • 1 samochód specjalny pożarniczy z drabiną mechaniczną (SD-41);
 • 2 samochody specjalne z podnośnikiem hydraulicznym (SHD-23);
 • 1 przewoźną pompę do wody zanieczyszczonej dużej wydajności;
 • 1 traktor z osprzętem (chwytakiem do drewna);
 • 1  samochód specjalny do przewozu grup ratowniczych;
 • 1 samochód specjalny operacyjny;
 • 2 quady z przyczepą;
 • 2 przewoźne agregaty prądotwórcze o mocy 100 kVA,
 • 1 łódź ratowniczą 8 osobową z silnikiem zaburtowym na przyczepie;
 • 84 szt. sprzętu specjalistycznego.

W 2018 roku podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do ponad 23 tysięcy zdarzeń. Dwie trzecie z nich to tak zwane miejscowe zagrożenia, czyli interwencje niezwiązane z ogniem.

W zdarzeniach, do których byliśmy wzywani zginęło 217 osób. Pożary pochłonęły 13 ofiar. Pozostałe ofiary śmiertelne to głównie ofiary wypadków drogowych, utonięć i śmiertelnego zatrucia czadem. Ponad trzem tysiącom siedmiuset rannym udzieliliśmy pomocy.

Jedna trzecia naszych interwencji to pożary – wśród nich ogromny odsetek stanowią pożary traw, nieużytków rolnych i obszarów leśnych oraz pożary w domach, mieszkaniach i zabudowaniach gospodarczych. Główna ich przyczyna to nieostrożność, nieprawidłowa obsługa urządzeń grzewczych lub niesprawnie działające urządzenia grzewcze. W przypadku pożarów traw głównymi przyczynami są podpalenia, nieostrożność w posługiwaniu się ogniem, czy wręcz bezmyślność lub lenistwo.

Ponad 16 tysięcy interwencji, do których byliśmy wzywani, to tak zwane miejscowe zagrożenia. Spektrum naszych działań w tych przypadkach jest ogromne. Działaliśmy w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego. Byliśmy wzywani praktycznie do każdego wypadku drogowego. Pomagaliśmy na akwenach. Usuwaliśmy skutki burz, nawałnic i silnych opadów deszczu.

Telefony na numery 998 to nie tylko zgłoszenia wypadków i pożarów. To także alarmy fałszywe, których zanotowaliśmy ponad 1000.

Opracowanie oraz zdjęcia: mł. bryg. Marcin Betleja, KW PSP w Rzeszowie

Sprawozdanie z realizacji zadań Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Rzeszowie za rok 2018 (PDF)

Pełna galeria >>