„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” w powiecie jarosławskim

31 października 2018 r. odbyło się kolejne z cyklu spotkań związanych z ogólnopolską kampanią edukacyjno-informacyjną Państwowej Straży Pożarnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. Strażacy spotkali się z seniorami w Domu Opieki Dziennej „Razem Raźniej” w Jarosławiu.  Spotkanie prowadził z ramienia jarosławskiej komendy kpt. Paweł Szkoła.

Podczas spotkania poruszony został temat najczęstszych przyczyn powstawania pożarów w warunkach domowych oraz zasady zachowania się podczas realnego zdarzenia. Omówiono również kwestię zagrożenia zatrucia tlenkiem węgla: mechanizmy jego powstawania, objawy podtrucia, metody profilaktyki.
Dbając o bezpieczeństwo, tam, gdzie mieszkania ogrzewane są paliwem stałym, ciekłym lub gazowym zasugerowano zaopatrzenie się w czujki tlenku węgla i dymu, które w przypadku wystąpienia tlenku węgla w porę zaalarmują o zagrożeniu.

Uczestnikom spotkania rozdano ulotki, na których opisano możliwe przyczyny pożaru w domach jednorodzinnych i lokalach mieszkalnych oraz sposoby montażu i rodzaje czujek jakie można stosować w zależności od rodzaju pomieszczenia.

Opracował: kpt. Paweł Szkoła, KP PSP w Jarosławiu
Zdjęcia: Weronika Sopel