Ćwiczenia strażaków w Święcanach

20 października 2018 roku w miejscowości Święcany, gmina Skołyszyn, odbyły się ćwiczenia gminne jednostek OSP przy udziale zastępów JRG PSP Jasło.
W ćwiczeniach wzięły udział wszystkie jednostki OSP z terenu gminy Skołyszyn (17 zastępów), 3 zastępy JRG PSP Jasło.

Założeniem ćwiczeń był pożar zabytkowego kościoła w Święcanach. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów OSP, podano dwa prądy wody na dach kościoła i wprowadzono do budynku jedną rotę w aparatach ODO w celu sprawdzenia, czy nie ma osób poszkodowanych. Po dojeździe dodatkowych zastępów OSP zorganizowano punkt czerpania wody i dowożono wodę na miejsce ćwiczeń do zbiorników brezentowych. Po przybyciu zastępów JRG PSP Jasło podano prąd wody z podnośnika SHD-25 na dach kościoła. W sumie w czasie ćwiczeń podano pięć prądów wody w natarciu.

Celem ćwiczeń było: współdziałanie jednostek ochrony przeciwpożarowej w gaszeniu obiektu sakralnego, doskonalenie łączności przy dużej ilości zastępów, dostarczanie wody na duże odległości, zapoznanie z obiektem. Ćwiczeniami kierował Komendant Gminny ZOSP  RP, dh. Stanisław Święch. Nadzór nad prawidłowym przebiegiem ćwiczeń pełnił dowódca JRG PSP Jasło mł. bryg. Piotr Śmietana.

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Piotr Śmietana, KP PSP w Jaśle