VII Mistrzostwa Europy Policjantów i Strażaków

W dniach od 21 do 29 września 2018 roku w Hiszpanii rozegrane zostały VII Mistrzostwa Europy Policjantów i Strażaków – European Police and Fire Games 2018.

W 60 konkurencjach sportowych udział wzięli policjanci i strażacy z około 50 państw. Zawody odbywały się w 7 miastach: Algeciras, Los Barrios, San Roque, La Linea, Castelar, Jimena i Tarifa.

W Mistrzostwach udział wzięło siedmiu podkarpackich strażaków, członków SKP „Strażak”, którzy reprezentowali Polskę w lekkoatletycznych konkurencjach biegowych (st. kpt. Andrzej Szpunar – KM PSP Rzeszów, kpt. Marcin Biedka – KM PSP Krosno, mł. asp. Robert Kubit – KM PSP Krosno, mł. ogn. Marcin Bik – KM PSP Krosno, mł. asp. Arkadiusz Janicki – KP PSP Jarosław) oraz tenisie stołowym (asp. Sebastian Lubaś – KM PSP Rzeszów, asp. Krzysztof Marcinowski – KM PSP Rzeszów).

Nasi strażacy zaprezentowali się wyśmienicie zdobywając łącznie 4 złote, 5 srebrnych i 1 brązowy medal.

Lekkoatletyczne konkurencje biegowe (Cross Country, bieg uliczny – URBAN CARRERA ALGECIRAS)

Andrzej Szpunar z KM PSP Rzeszów zdobył srebrny medal w kategorii wiekowej 40-44 lat w biegu Cross Country oraz srebrny medal w kategorii wiekowej 40-44 lat w biegu ulicznym na 7 km.

Arkadiusz Janicki z KP PSP Jarosław zdobył srebrny medal w kategorii wiekowej 35-39 lat w biegu Cross Country oraz srebrny medal w kategorii wiekowej 30-39 lat w biegu ulicznym na 7 km.

Marcin Bik z KM PSP Krosno zdobył brązowy medal w kategorii wiekowej 35-39 lat w biegu Cross Country.

Drużynowo reprezentacja SKP „Strażak” w składzie: Andrzej Szpunar, Arkadiusz Janicki, Robert Kubit, Marcin Bik i Marcin Biedka zdobyła złoty medal w biegu Cross Country oraz srebrny medal w biegu ulicznym na dystansie 7 km.

Tenis stołowy

Krzysztof Marcinowski z KM PSP Rzeszów zdobył złoty medal w grze indywidualnej w kategorii 40-49 lat.

Sebastian Lubaś z KM PSP Rzeszów zdobył złoty medal w grze indywidualnej w kategorii 30-39 lat.

W grze deblowej w kategorii OPEN, Krzysztof Marcinowski i Sebastian Lubaś również byli bezkonkurencyjni i zdobyli złoty medal.


Polskę, nasz region i Państwową Straż Pożarną reprezentowali strażacy – multimedalisci w tenisie stołowym oraz konkurencjach biegowych rangi światowej, europejskiej i krajowej:

asp. Sebastian Lubaś (KM PSP w Rzeszowie) – wielokrotny złoty medalista (indywidualny i deblowy) w IV, V i VI Europejskich Mistrzostw Strażaków i Policjantów (Teneryfa 2012, Bruksela 2014, Huelva 2016), złoty medalista w deblu XIV Światowych Mistrzostw Strażaków i Policjantów New York 2011, złoty drużynowy i srebrny indywidualny medalista Mistrzostw Europy Strażaków PSP – Częstochowa 2009, dwukrotny indywidualny i kilkukrotny drużynowy Mistrz Polski Strażaków PSP w Tenisie Stołowym

asp. Krzysztof Marcinowski (KM PSP w Rzeszowie) – złoty medalista (indywidualny i deblowy) V i VI Europejskich Mistrzostw Strażaków i Policjantów (Bruksela 2014, Huelva 2016) dwukrotny (indywidualnie i deblowy) złoty medalista XIV Światowych Mistrzostw Strażaków i Policjantów – New York 2011, złoty drużynowo i brązowy indywidualny medalista Mistrzostw Europy Strażaków PSP – Częstochowa 2009, kilkukrotny indywidualny i drużynowy Mistrz Polski Strażaków PSP w Tenisie Stołowym

st. kpt. Andrzej Szpunar (KM PSP w Rzeszowie) – dwukrotnie srebrny medalista indywidualnie oraz srebrny i brązowy medalista drużynowo Mistrzostw Świata Policjantów i Strażaków w Los Angeles w 2017 r., złoty medalista (drużynowo i indywidualnie ) Mistrzostw Europy Strażaków w Biegach Ulicznych – we Włoszech w 2015 r., 2016 r. i 2017 r., Jest to także najszybszy zawodnik indywidualnie oraz drużynowo w Mistrzostwach Strażaków w Biegach Przełajowych w Paryżu w roku 2016 i 2017, wielokrotny indywidualny i drużynowy złoty, srebrny i brązowy medalista Mistrzostw Polski Strażaków PSP w Biegach Długodystansowych, złoty medalista w biegu Cross Country na Mistrzostwach Świata Strażaków – Korea Południowa 2018

mł. asp. Arkadiusz Janicki (KP PSP w Jarosławiu) – srebrny i brązowy medalista drużynowo XVII Mistrzostw Świata Policjantów i Strażaków „WORLD POLICE&FIRE GAMES 2017” w Los Angeles w 2017 r., brązowy medalista Mistrzostw Polski w biegach górskich, mistrz Europy w biegu po schodach we Wrocławiu, 7 drużynowo w Mistrzostwach Świata w biegach górskich stylem anglosaskim w Malezji, pierwszy w Pucharze Polski w biegach przełajowych w Jastrzębiu, srebrny medalista Mistrzostw Polski LZS w biegach przełajowych, 6 w Halowych Mistrzostwach Polski juniorów w Spale, brązowy medalista drużynowo Mistrzostw Polski Strażaków PSP w Biegach Długodystansowych w 2016 r.

mł. asp. Robert Kubit (KM PSP w Krośnie) – złoty, srebrny i brązowy medalista drużynowo Mistrzostw Polski Strażaków PSP w Biegach Długodystansowych w roku 2014, 2015, 2016, pierwszy w Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego Strażaków PSP w Krempnej w 2017 r., trzeci w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w biegach długodystansowych w 2018 r., pierwszy w biegu Tropem Wilczym w 2018 r., srebrny medalista w biegu Cross Country na Mistrzostwach Świata Strażaków – Korea Południowa 2018

mł. kpt. Marcin Biedka (KM PSP w Krośnie) – zdobywca Korony Maratonów Polskich w 2016 r, trzeci w biegu Tropem Wilczym w 2018 r., drugi drużynowo w Pabianickim Półmaratonie w 2018 r.

mł. ogn. Marcin Bik (KM PSP w Krośnie).

Opracowanie: sekc. Mateusz Telesz, KW PSP Rzeszów
Zdjęcia: archiwum PSP