Wypadek cysterny w Lutczy

21 września 2018 r. o godzinie 11:12 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Strzyżowie odebrał zgłoszenie o przewróconym samochodzie ciężarowym w miejscowości Lutcza (powiat strzyżowski).

Na miejsce zadysponowano jeden zastęp JRG oraz dwa zastępy OSP. Po przybyciu na miejsce pierwszego  zastępu, dowódca przekazał informację do SK KP, że przewróconym samochodem jest cysterna przewożąca środek AdBlue. Poinformował również o widocznym dużym wycieku.

Na miejsce zadysponowano kolejne 3 zastępy JRG,  specjalistyczną grupę ratownictwa chemiczno-ekologicznego „Leżajsk” oraz specjalistyczną grupę ratownictwa technicznego „Rzeszów 3”.  Na miejsce zdarzenia przybył również komendant powiatowy PSP w Strzyżowie wraz zastępcą, grupa operacyjna podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP oraz przedstawiciele władz samorządowych szczebla gminnego i powiatowego.

Z uwagi na miejsce uszkodzenia płaszcza cysterny nie było możliwości jej uszczelnienia. Działania straży polegały na ograniczeniu rozlewiska oraz zbieraniu rozlanej substancji do zbiorników. Po przyjeździe specjalistycznej grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego przystąpiono do przepompowania substancji z nieuszkodzonych komór cysterny do zbiorników. W kolejnej fazie działań zabezpieczano teren akcji podczas stawiania cysterny. Po odholowaniu samochodu usunięto powstałe na wskutek wypadku zanieczyszczenia.

W akcji uczestniczyło 21 zastępów straży pożarnych – 45 strażaków.

Opracowanie: st. kpt. Damian Łojek, KP PSP Strzyżów
Zdjęcia: st. kpt. Damian Łojek, kpt. Krystian Pająk, sekc. Waldemar Kiebała, KP PSP Strzyżów