Nowy, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy w Nowej Dębie

Od 1 sierpnia br. tabor jednostki ratowniczo-gaśniczej w Nowej Dębie został wzmocniony o ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy ze zwiększonym potencjałem ratownictwa kolejowego na podwoziu Scania P450.

Pojazd został zakupiony przez Komendę Wojewódzką PSP w Rzeszowie w ramach projektu „Usprawnianie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I”, a następnie przekazany do użytkowania w Komendzie Miejskiej PSP w Tarnobrzegu. Całkowita kwota zakupu wyniosła prawie 1.200.000 zł.

Samochód wyposażony został w silnik o mocy 450 KM w normie spalania EURO 6, automatyczną skrzynię biegów oraz uterenowiony napęd na wszystkie koła.
Kabina mieści 6 osób w układnie miejsc 1+1+4 i wyposażona została m.in. w 5 stelaży dla aparatów ochrony dróg oddechowych oraz 5 radiotelefonów przenośnych.
Głównym elementem układu wodno – pianowego jest autopompa dwuzakresowa Godiva P2A 3010 o wyd. 3200 l/min, która umożliwia niezależne podawania środków gaśniczych z niskiego i wysokiego ciśnieni. Pojazd posiada zbiornik wodny o pojemności 5000 l oraz zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 500 l.

Na wyposażeniu samochodu znajdują się m.in.: zestaw narzędzi hydraulicznych I kategorii, pilarki do drewna, betonu i stali, motopompa pływająca, drabiny pożarnicze, sprzęt pomiarowo-wykrywczy, agregat prądotwórczy, pneumatyczne poduszki ratownicze, 6 aparatów ochrony dróg oddechowych oraz zastaw ratownictwa medycznego.

Informację sporządził: mł. bryg. Jacek Widuch, KM PSP w Tarnobrzegu
Zdjęcia: mł. bryg. Adam Smykla, KM PSP w Tarnobrzegu