Drugi turnus obozu MDP w Muszynie

Piękne górskie krajobrazy były tłem obozu szkoleniowo-wypoczynkowego dla młodzieży z podkarpackich Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, który odbył się w dniach od 22 lipca do 3 sierpnia 2018 roku.

Przez ten czas 108 przyszłych strażaków intensywnie szkoliło się i wypoczywało pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Program szkolenia obejmował m.in. elementy musztry, taktykę działań gaśniczych, sprzęt pożarniczy, pierwszą pomoc medyczną, ćwiczenie bojowe, funkcjonowanie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, regulamin Młodzieżowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych.
Obozowicze, dzięki wizycie w JRG Krynica Zdrój mieli możliwość „dotknąć” służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Ci, widząc ogromne zainteresowanie ze strony przyszłych adeptów sztuki pożarnictwa, włożyli w to spotkanie, które dało radość obu stronom, nie tylko zaangażowanie, ale i serce.

Obóz to nie tylko zajęcia teoretyczne sprawdzane na bieżąco w praktyce. Dzieci i młodzież rywalizowały w różnych dziedzinach, konkursach i zawodach. W ramach turnusu uczestnicy obozu zwiedzili Krynicę i Muszynę, ruiny zamku w Muszynie, odpoczywali na basenie, korzystali z krytego lodowiska, toru saneczkowego. Niezapomnianym przeżycie był wyjazd kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką.

Na apelu, w uroczysty sposób kończącym obóz, obecny był zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Andrzej Marczenia, który w towarzystwie kadry wręczył wyróżniającym się uczestnikom nagrody, a wszystkim upominki. Większość uczestników wyróżnionych zostało złotą, srebrną i brązową odznaką członka „Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej”. Młodzi ludzie zabrali ze sobą także wiele wrażeń i niezapomnianych wspomnień.

Obóz MDP w Muszynie zorganizowany został przez Komendę Wojewódzką PSP w Rzeszowie przy współudziale Ochotniczej Straży Pożarnej w Kniażycach.

Opracowanie: mł. bryg. Janusz Jabłoński, KP PSP w Lubaczowie
Zdjęcia: archiwum PSP