Finał III edycji akcji społecznej „RATUJEMY=DAJEMY”

W sobotę, 30 czerwca teren Komendy Miejskiej PSP w Krośnie, już po raz trzeci otwarty dla ludzi, którzy nie pozostają obojętni na potrzeby drugiego człowieka. Komenda Miejska PSP w Krośnie i Zarząd Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy krośnieńskiej komendzie, przy pomocy rzeszy ludzi dobrej woli oraz instytucji i firm, po raz kolejny, podjął się zorganizowania trudnego zadania, tj. akcji poboru krwi dla osób potrzebujących w okresie wakacyjnym, pod nazwą „Ratujemy=dajemy”.

Na apel rozpowszechniony w lokalnych mediach odpowiedziały 62 osoby. Niestety, nie każdy mógł tego dnia oddać krew, gdyż z różnych powodów po wstępnym wywiadzie i przeprowadzanym badaniu okazało się to niemożliwie. Tym razem, chętnych obsługiwały 2 zespoły, co pozwoliło na sprawniejszą obsługę i krótsze oczekiwanie.
Wśród osób oddających krew byli strażacy zawodowi i członkowie ochotniczych straży pożarnych, policjanci oraz ratownicy medyczni, a także inne osoby gotowe oddać to co może uratować komuś życie. Podczas akcji, łącznie zebrano 21,6 litra krwi – wzruszeni tym bezcennym darem mówimy wszystkim DZIĘKUJEMY.

Tego dnia w krośnieńskiej komendzie Państwowej Straży Pożarnej prowadzona była również rejestracja dawców szpiku kostnego (DKMS).
Organizatorzy akcji utrzymali przyjętą formułę połączenia bardzo ważnej sprawy z aspektami edukacyjnymi, poznawczymi i rekreacyjnymi. Głównym założeniem było zorganizowanie pikniku rodzinnego, podczas którego dzieci osób oddających krew mogły w tym czasie skorzystać z wielu przygotowanych dla nich atrakcji.
Całość akcji wkomponowana była w kampanię społeczną „Kręci mnie bezpieczeństwo” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zarówno wystawa sprzętu strażackiego, pokaz grupy wysokościowej, czy prezentacja sprzętu wykorzystywanego przez jednostki policji, jak i możliwość porozmawiania ze strażakiem czy policjantem, posłuchania wskazówek, przymierzenia umundurowania, wejścia do radiowozu, zrobienie sobie zdjęć pamiątkowych, było niecodzienną okazją poznawczą dla dzieci i ich opiekunów. Na stanowisku przygotowanym przez „Krośnieńskie Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa” można było oznakować swój rower, jako jeden z elementów zabezpieczenia go przed kradzieżą. Zaprezentowany został samochód z urządzeniami do łączności krótkofalarskiej. Grupa „Społecznych Instruktorów Młodzieżowych przy PCK w Krośnie”, przy wykorzystaniu fantomów prowadziła instruktaż udzielania pierwszej pomocy i wykonywania czynności reanimacyjnych. Roztańczone dziewczyny z grupy „Ares” przy GOK w Iwoniczu Zdroju, zaprezentowały się z układami tanecznymi.
Zajęcia na festynie były tak zorganizowane, żeby dzieci mogły znaleźć dla siebie dużo zajęć. Wraz z rodzicami miały one możliwość zmierzyć się ze sportowo – pożarniczym torem przeszkód, rodzinnymi nartami, „płonącym domkiem” gaszonym z hydronetek wodnych. Dużą atrakcją była też dmuchana zjeżdżalnia i dmuchany zamek. Dyrekcja i pracownice Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie, przygotowały dla dzieci konkursy, gry i zabawy z nagrodami. Dzieci mogły dać upust swoim zdolnościom artystycznym i rysować do woli kredą na placu. Strażacy z jednostki OSP Równe oraz OSP Lubatowa zaprezentowali swoje quady ratownicze i najmłodsi mogli również jako pasażerowie przejechać się tymi pojazdami. Dla wszystkich przygotowany był sponsorowany bufet z napojami, słodkościami i lodami.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tegorocznej akcji, jak i również do odwiedzenia nas podczas IV akcji „Ratujemy=dajemy” w 2019 roku.
Tegoroczna akcja odbyła się pod patronatem i przy wydatnej pomocy: Piotra Przytockiego, prezydenta Miasta Krosna, Jana Juszczaka, starosty Powiatu Krośnieńskiego, mł. insp. Leszka Buryły, komendanta miejskiego Policji w Krośnie, st. bryg. Mariusza Bieńczaka, komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, dh. Jana Kilara, prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Krośnie.

W imieniu tych, którzy dzięki zebranej krwi będą mogli odzyskać utracone zdrowie, jak i tych, którzy odwiedzili tegoroczną akcję „Ratujemy=dajemy”, organizatorzy przedsięwzięcia składają jeszcze raz serdeczne podziękowania.

Opracowanie: bryg. Mariusz Kozak, KM PSP w Krośnie
Zdjęcia: mł. bryg. Ireneusz Długosz, KM PSP w Krośnie