Pożar domu w Korczynie

13 lutego po godzinie 18 krośnieńscy strażacy otrzymali zgłoszenie od oficera dyżurnego Policji w Krośnie o możliwości podpalenia domu w Korczynie, przez jego mieszkańca. Do zdarzenia zostały zadysponowane dwa pojazdy z KM PSP Krosno. Gdy pojazdy te były już  w drodze, kolejne zgłoszenie  przekazywało informację, że dom już się pali.
Do pożaru zadysponowano kolejne samochody gaśnicze z KM PSP Krosno oraz OSP Korczyna i OSP Kombornia. Duża odległość i bardzo trudny dojazd do budynku, a także prawdopodobnie użycie do podpalenia cieczy łatwopalnej, spowodowały, iż w momencie przybycia pierwszych pojazdów pożarniczych, cały drewniany budynek mieszkalny objęty był już ogniem.
Na miejscu znajdował się patrol Policji, który zatrzymał podpalacza. Działania zastępów PSP i OSP polegały na:

– zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
– odłączeniu prądu od budynku na słupie energetycznym,
– podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu,
– ewakuacji zwierząt z budynku,
– rozbiórce spalonych konstrukcji budynku,
– usunięciu spalonego wyposażenia z wnętrza,
– wyniesieniu butli z gazem propan butan z budynku,
– dowożeniu wody na miejsce pożaru,
– oświetleniu miejsca zdarzenia,
– przeszukaniu pogorzeliska.

Na miejsce zdarzenia przybył zespół Ratownictwa Medycznego, który przebadał mieszkankę budynku. Po przebadaniu okazało się, że nie wymagała ona hospitalizacji i została pod opieką swojej córki.

W trakcie działań, gdy strażacy pracując w aparatach ochrony dróg oddechowych przeszukiwali palący się budynek, znaleźli ciało psa oraz dwóch kotów. Drugim psem, który wydawał się być podtruty dymem, strażacy zaopiekowali się umieszczając go w kocu, a następnie podali mu tlen. Opiekę nad zwierzęciem przejęli członkowie OTOZ Animals Krosno, którzy przyjechali na miejsce pożaru. Trzecim psem zaopiekowali się sąsiedzi.

Opracowanie: bryg. Mariusz Kozak, KM PSP w Krośnie
Zdjęcia: krosno112.pl, Daniel Jórasz OSP Korczyna