Strażacka pielgrzymka do Sanktuarium w Dębowcu

W niedzielę 28 maja, po raz drugi strażacy Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, emerytowani funkcjonariusze i pracownicy służby pożarniczej oraz działacze związkowi przybyli na wspólną pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu niedaleko Jasła, by podziękować za wstawiennictwo i opiekę podczas prowadzonych na co dzień działań ratowniczo-gaśniczych. Spotkanie stało się okazją do uhonorowania osób, które swoją działalnością społeczną przyczyniają się do umacniania wizerunku ochotniczego pożarnictwa.

Uroczysty apel został zorganizowany na placu przed Bazyliką Mniejszą – Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej. Już po raz drugi do Dębowca przybyli pielgrzymi – strażacy wraz ze swoimi przełożonymi z Komend Miejskich i Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej województwa podkarpackiego, druhowie wraz z pocztami sztandarowymi reprezentującymi liczne jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu Diecezji Rzeszowskiej, działacze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, byli przełożeni jednostek i funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i wreszcie sympatycy ochotniczego pożarnictwa.
Wydarzenie to odbyło się z inicjatywy Krajowego Kapelana Strażaków.

Głównym punktem uroczystości, które poprzedziła minuta ciszy w hołdzie dwóm poległym funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku (województwo podlaskie), którzy zginęli w trakcie prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych w rejonie operacyjnym swojej macierzystej jednostki, było wręczenie odznaczeń resortowych oraz branżowych.

Po zakończeniu zbiórki i złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości – mł. bryg. Sławomira Madejczyka podkarpackiemu komendantowi wojewódzkiemu PSP, rozpoczęła się msza święta koncelebrowana przez Biskupa Rzeszowskiego ks. Jana Wątrobę i księży kapelanów straży pożarnej.

W uroczystościach uczestniczyli poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec – przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażaków, st. bryg. Andrzej Babiec – podkarpacki komendant wojewódzki PSP wraz zastępcą mł. bryg. Andrzejem Marczenią, dh. Janusz Konieczny – wiceprezes ZG ZOSP RP, przedstawiciel marszałka Województwa Podkarpackiego Waldemar Szumny, poczty sztandarowe reprezentujące liczne jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu Diecezji Rzeszowskiej, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz rodziny i sympatycy pożarnictwa.

Piękną oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra OSP Gać.

Opracowanie: KP PSP w Jaśle

Zdjęcia: Stanisław Święch